Wednesday, August 31, 2005

به پايان آمد اين دفتر...

خبرچين آمد
خبرچين بی‌سروصدا آمد
اما خبرچين با يک بغل رفاقت آمد
همه رفتند امّا،
خبرچين ماند
خبرچين به يادگار ماند![1]

خبرچين قطاری بود که از نقطه‌ای حرکت کرد، در راه شماری را سوار کرد و بعضی نيز خود در ايستگاه‌های ميان راه پياده شدند، و امّا به فرجام، به مقصد رسيد. در روز آغاز، هرچند موعد پايان مشخص نشده بود، امّا همگی همکاران اين نقطه‌ را در ذهن خود پذيرفته بودند... و امروز آن‌را پذيرفتيم.

خبرچین: گروهی نامتجانس، ملغمه‌ای از رده‌های سنی و ذهنيات مختلف، تركيبی از رده‌ی جوانان تا پيشكسوتان با عقايد و سلايق رنگارنگ و پراكندگی جغرافيايی به وسعت زمين! خبرچین با نگاه و کارکرد حرفه‌ای و منش مستقل و بی‌طرفانه‌ی خود، فضایی آزاد و البته امن برای وبلاگ‌نویسان مستقل (با هر دیدگاهی) فراهم آورد. خبرچين طعم خوش کار مشترک، همدلی، هم‌آوایی و تکيه به نقاط اشتراک را به همه‌ی ما چشاند. خبرچين خانه‌ی ما بود.

خبرچين پيوند مستحکمی بود از دوستان، به همين لحاظ، کار ايجاد و گسترش پيوند در وبلاگ‌شهر فارسی را پی گرفته بود. در قريب به شش ماه کار، شمار فراوانی از وبلاگ‌ها را معرفی کرد و مطالب خواندنی بسياری را بی هيچ چشمداشتی در دسترس همگان قرار داد.

خبرچین جز خبررسانی، برای اهل دقّت نمایه چیزهای دیگری نیز بود؛ علائق و دغدغه‌های جمعی را نیز نشان می‌داد.

سعی خبرچين، آگاهی‌رسانی در حوزه‌ی وبلاگ‌شهر بود. خبرچين شايد تنها وبلاگ گروهی باشد که در تاریخ عمر وبلاگ فارسی تا به این‌جا توانسته به اين وسعت مسائل وبلاگ‌شهر را بازتاب بدهد. در اين راه، گذشته از ايجاد پيوند با نوشته‌های خواندنی، وبلاگ‌های خواندنی در حوزه‌های مختلف را نيز معرفی کرد تا دسترسی اهل مطالعه را به خواندنی‌ها آسان کند و ظرفيت وبلاگ‌شهر فارسی را بالا ببرد. خبرچین با توليد مخاطب برای وبلاگ‌ها کوشید جو تک‌قطبی در وبلاگ‌شهر را بشکند تا عمده‌ مراجعه‌کنندگان به وبلاگ‌شهر، وبلاگ‌های بیش‌تری را بشناسند و بخوانند.

سعی خبرچین، دامن‌زدن و استحکام‌بخشيدن به دوستی‌ها بود. علاوه بر اين‌که بسياری از افراد را با وبلاگ‌های مفيد آشنا کرد و به واقع حلقه‌های نامرئی از دوستان در جای‌جای وبلاگ‌شهر پديد آورد، در درون خود نيز دوستی‌یی استوار و ريشه‌ای بين اعضا فراهم کرد. خبرچین خود مولّد دوست‌ها شد.

سعی خبرچین، ارائه‌ی مدلی از همگرایی و کار مشترک دموکراتيک بود. وبلاگ گروهی درست‌کردن مشکل نیست، گروهی کارکردن مشکل است. در معدود محيطی در جامعه‌ی ايرانی بتوان ديد که عدّه‌ای بدون تنش دور هم جمع شوند و بمانند. در جامعه‌ای که کار جمعی نادر، ناياب و کيمياست، خبرچين نشان داد که با ايجاد فضای احترام و تقسیم کار، ما ايرانيان نيز -حتا با وجود مرزهای سِنّی و جغرافيایی- می‌توانيم با هم در شکل تيمی موفق همکاری و از آن مهم‌تر همزيستی مسالمت‌آمیز داشته باشيم.

در اوج "بازايستادن" دليری می‌خواهد و الا در سرپایینی که افتادی، ناگزیر خواهی ایستاد. از همين روست که ما اعضای خبرچين، با وجودی که به تأثيرگذاری روزافزون و محبوبيت کار جمعی خود واقف‌ایم، با تمام دلبستگی به فرزند خود "خبرچین"، کار را متوقف می‌کنیم با اين امید که اين تجربه پايه‌ای شود برای خلق فضاهای ديگر توسط ديگر اهالی وبلاگ‌شهر. تردیدی نيست که کار گروهی ما همه‌ی وبلاگ‌نویسان را نمی‌توانسته به‌یکسان راضی نگه دارد. هیچ کار گروهی ديگری نيز نمی‌تواند مدعی چنين خاصيتی باشد. فقط اميدواريم که محاسن این شش‌ماه تلاش بی‌وقفه برای وبلاگ‌شهر بر معايب آن بچربد. اصل نزد ما، پايه‌گذاری نوعی روش کاری مشترکِ پويا و تمرین "باهم‌اندیشی" بود که اميدواریم در این‌ راه موفق بوده‌ باشيم.
همکاران خبرچین

1- شعر از سید یوسف منیری

Tuesday, August 30, 2005

کودکان خيابان‌های تهران

بدرود ای «خبـرچين» خانهً آگاهی و آشنائی‌ها، نـام و خاطره‌ات نزد هم‌شهری‌ها باقی خواهد ماند.
گزارش تصويری از کودکان خيابان‌های تهـرانِ آفت‌زده.

به امید دیدار دوباره

دوستان با اینکه من نتوانستم زیاد با خبرچین همکاری کنم اما مدت زمان خوبی بود که هر روز اخبار دوستان را می خواندم. بدرود.

اعتراض خانواده‌های قربانيان فنل‌ها به نقشه‌ی حکومت

آخرین لینک را با خداحافظی خود تقدیم می‌کنم. سپاس از همکارانم دست مریزاد به مجید گرامی و عرض ادب به مراجعه‌کنندگان خبرچین.

مي‌توانيد تازه‌ترين عكس‌های خبری ايران را در اين آدرس ببينيد

دوستان، ياران، همراهان، منتقدان و معترضان!
دست يكايك شما كه در اين مدت زمان همراه و همگام ما بوديد می‌فشارم. من بيشتر از خبرچين سود می‌جستم و وقت و نيرويی برای غنا بخشيدن بدان نداشتم اما خاطره‌ی اين دوران را در پستوی ذهنم هميشه حفظ خواهم كرد. پويا و پايا و خندان باشيد. بدرود.

خبرچین، نماد دوستی و همکاری

از همه‌ي همکاران خبرچين به خاطر همدلي و همياري و از همه‌ي خوانندگان به خاطر همراهي ممنون. برقرار و پيروز باشيد.

از مهدويت سياسي تا ولايت مطلقه فقيه، عبدالکريم سروش

من و مصباح يزدي ظاهراً هم داستانيم که اسلام و تشيع موجود با دموکراسي ناسازگارند. وي مي‌گويد براي دموکراتيک شدن دست از اسلام برداريد يا مسلمان بمانيد و با دموکراسي وداع کنيد، اما من مي‌گويم لازمة اخذ دموکراسي ترک مسلماني نيست، شما در کدام جبهه‌ايد؟

ترانه‌ی Nudité / شهیـار قنبـری

بدرود!

شاملو برای من همیشه وجود دارد

گفتگو با آیدا شاملو

کوروش کبیر به زیر آب می رود

خبر کوتاه اما سخت تکاندهنده است. خبر حکایت از آن دارد چنانچه کار سد «سيوند» در استان فارس - که در آستانه آبگيری است- پایان یابد برای هميشه آرامگاه کورش کبير ، پادشاه قدرتمند هخامنشی نابود مي شود. اين خبر را يک منبع مطلع در سازمان ميراث فرهنگی نیز اعلام کرده است.

تفاوت "همجنسگرا " با همجنس‌باز و بچه‌باز در چيست؟

متاسفانه يادم نيست که لينک اين مطلب رو از کجا آوردم (شايد از خبر چين!!)، اين لينک رو همراه می‌کنم با لينک اين سايت: امداد ايدز، و وبلاگ : مطالب پزشکی زناشويی، و براتون زندگی خالی از تشویش، پر از لذّت و سالمی رو آرزو می‌کنم.

قضيه کامنت / صنوبر

ما بلاگرهای ايرانی هنوز معنی کامنت و موارد استفاده آن را درست نمی‌دانيم. بدرود.

عصر جمعه‌ی پاییز / نصرت رحمانی

شعر با صدای خود شاعر.
خدا نگهدار...

بی‌خشونتی چيست؟ (1)

سینا در بخش دوم "بی‌خشونتی چیست؟" به روش‌های بی‌خشونتی پرداخته. انجمن بدون مرز . این دو مقاله خوب نیز به عنوان حسن ختام لینک‌های من در خبرچین. همگی پایدار باشید و بدرود.

پونه بارانی؛ دنيایی از شعر و ترانه و تصوير

بدرود.

نگاهی به زندگی و آثار مرتضی حنانه / گل‌های رنگارنگ

شاید بد نباشد که آخرین لینکم در خبرچین به این مطلب باشد چرا که حنانه از آهنگسازانی است که به شدت به او علاقه‌مندم.
خداحافظ

جمشيد و جمک

"جمشيد و جمک" از سه‌گانه "روز اول عشق" است که نويسنده از مدت‌ها پيش دست‌اندرکار آن است. "آدم و حوا"، "جمشيد و جمک" و "مشی و مشيانه"، از ميان آن‌ها تا کنون دو کتاب اول منتشر شده است.
با آرزوی تداوم دوستی‌های جمعی از اين دست...

فلسفه

سایت جالبی است. برای یادگاری لینکش را می‌گذارم. وقتی که کامل شود، تقریبا یک مرجع قابل قبول برای کسانی است که می‌خواهند به ادوار مختلف فلسفه و نمایندگان شاخص آن نگاهی اجمالی داشته باشند. شادکام باشید. خداحافظ

گفت‌وگو با پنج نویسنده در مورد وبلاگ

گفت‌وگوی ايسنا با منيرو روانی‌پور، جعفر مدرس صادقی، اسدالله امرايی، عباس معروفی و داريوش آشوری.

هرمتنی خود زبانش را انتخاب می‌کند / سپینود

بخش سوم بحث درباره‌ی کاربرد زبان در ادبیات.

طومار برای اعتراض به تخريب تدريجی تخت جمشيد

آب‌گیری سد سیوند بخش عمده محوطه پاسارگاد و تنگه بلاغی که راه شاهی معروف دوره‌ی هخامنشی است که پاسارگاد را به تخت جمشید متصل می‌کند را به زیر آب می‌برد. رطوبت حاصل از این سد باعث تخریب تدریجی تخت جمشید هم خواهد شد.

آخرین اجرای نمایش‌نامه‌ی F.A.N.S / کتابلاگ

مشاهدات و نقد حسین جاوید.

کتابخانه والدين

يک وبلاگ خوب برای معرفی کتاب‌هایی برای والدین در حوزه فرزندپروری.

جادوگر صحنه: شاهرخ مشکين قلم

گله / خاکستر گل سرخ

مینا: « ... یه روز دیگه یه آدم متفکر دیگه از خواب بیدار می‌شه و می‌بینه که توی شهر هیچ خبرگزاری وجود نداره. وبلاگستان که بلانسبت شهر هرت نیست، عظمتی برای خودش داره باید، لااقل یه خبرگزاری داشته باشه. خبرچین رو به عنوان خبرگزاری پایه‌ریزی می‌کنه ولی بعد از این‌که راه افتاد و خواندنش جیره‌ی روزانه وبلاگ نویس‌ها شد... ترتق... درش رو تخته می‌کنن...»؛

معتادان تنهاى اينترنتى / شرق

ترجمه‌ای از نویسنده‌ی وبلاگ شبنم فکر درباره‌ی نقش‌های مثبت و منفی وبلاگ‌نویسی و ویژه‌گی‌های این پدیده در روزنامه‌ی شرق؛

پنجاه رهبر مهم جهان در طول تاريخ؟ / BBC

خداوند شايد که خالق هستی است اما مديران در جوامع غربی ظاهرا در انتخاب رهبر جهان، نگرشی زمينی‌تر دارند. آن‌ها در فهرست پنجاه نفره خود از رهبران بزرگ جهان، وينستون چرچيل را نفر اول و خدا را در رده پنجاهم قرار داده‌اند.

تعطیلی کافی‌شاپ نشر چمشه / روزنامه‌نگار نو

ترفندهای داشتن یك وبلاگ پربیننده / گلوریا

عسگر اصغرزاده: « ... اما راه‌های نیل به این هدف در دنیای وبلاگ‌نویسی، یعنی داشتن مخاطب بسیار زیاد چیست؟ چگونه باید معروفیت و شهرت بدست آورد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت راه‌حل‌های موجود برای نیل به این هدف زیاد است؛ اما باید توجه داشت كه با هر راه‌حلی نمی‌توان محبوب شد! و شهرت به‌دست آورد...»؛

منطق ایرانی / گل‌خونه

پانته‌آ: « ... در واقع سوال منصفانه اینه که اگر فکر می‌کنیم به‌خاطر فتوحات نادرشاه، ما از لحاظ تاریخی بر هندی‌ها ارجحیت داریم، آیا مفهومش اینه که اعراب و مغول‌ها و یونانی‌ها هم از ما برترند؟»؛

اولین بلاگر / رنگين‌کمان

طنزنوشته‌ای از سعيد، در مورد روز وبلاگ‌های فارسی.

سنگسار / شیما کلباسی

سنگسار، مجموعه افکار و اشعار من است و تقدیم می کنم به همه صداهای خاموش شده ... بدرود.

Monday, August 29, 2005

پاورچين، پاورچين ....

خبرچين، پاورچين...

جلوی فاجعه‌ی ملی را بگیریم / ف.م. سخن

انگار آقایان می‌خواهند با ایجاد سد، آثار پرافتخار باستانی‌مان را بفرستند به زیر آب!

جشن تولد وبلاگ‌های پارسی 16 شهريور برگزار می‌شود

گزارش از ايسنا.

جای دوست و دشمن / س.ع. دشمن شناس

باز پارسا رفته است در جلد دشمن‌شناس تا جای دوست و دشمن را به ملت نشان بدهد:)

از حال من اگر خواسته باشی / سایه

سایه: « ... می‌خواهم به تو بگویم که زندگی ادامه دارد و مردم کماکان به همان کارهای سابق مشغولند. با این حال نمی‌دانم چرا این آمد و رفت و دویدن‌های‌شان، من را یاد کتاب طاعون کامو می‌اندازد. یاد مردم آن شهر خاکستری که بیماری یکی‌یکی از پا درشان می‌آورد، ولی آن‌ها هر‌روز با شدت بیشتری کارهای روزمره را از سر می‌گرفتند...»؛

ماشین عروس / شرح

این مدلیش رو من دیگه ندیده بودم!

بمباران ايران به دستور ديك چني !

« ليندون لاروچ» ، نامزد سابق انتخابات رياست‌‏جمهوري آمريكا در مصاحبه‌‏اي با تلويزيون لبنان در مورد احتمال وقوع حمله نظامي آمريكا به تأسيسات هسته‌‏اي ايران در آينده نزديك هشدار داد.

Sunday, August 28, 2005

اين حرف‌ها، ادا نيست .../ آزاده عصاران

آزاده عصاران: « ... قرار است خيلی از بند‌های احمقانه و بی‌بته‌ی آن قرارداد را امضا نکنيم. قرار است در محضر بدون هيچ مشکلی، برخلاف آدم‌های ديگر به جای چيزی حدود 40 امضا، با دو امضا آن هم برای بخش‌های انسانی انرژی بگذاريم‌... »؛

بیوگرافی شان پن و پی‌دی‌اف گزارشاتش از ایران / ساده‌تر از آب

اصلاحات به منزله‌ی روش / هنوز

علی‌اصغر سیدآبادی: « ... به نظر من این دو گروه به خاطر اختلاف روشی که دارند، راهشان از هم جداست؛ اما برخی از تحریم‌کنندگان انتخابات که به روش‌های اصلاحی اعتقاد دارند و قائل به براندازی و تغییر خشونت‌آمیز نیستند‌، می‌توانند در مراحل مختلف با هم همکاری کنند ... »؛

در تجارت جنسي، مردان استثمار ميشوند يا زنان ؟

بسياری از مردم استدلال می‌کنند که هرزه‌نگاری، زنان را تحقير و استثمار می‌کند. ولی ميشل تورن که شش سال در اين صنعت! کار کرده، اين نظر را قبول ندارد.

سروش و هابرماس / فلسفه تاريخ

چوبينه: «از قرار معلوم بحث‌های فلسفی در ايران هنوز در همان حد بحث‌های دوره امام غزالی صورت می‌گيرد و هنوز علم فلسفه از امور الهی جدا نشده است»!

امان از اينترنت / گلوريا

هزينه ـ‌ فايده‌های اينترنت و وبلاگ‌نويسی از نگاه يک بلاگر

سمینار "وبلاگ علمی، علم وبلاگ" برگزار می شود / سینا

سمینار "وبلاگستان فارسی، مزیت یا معضل"، "وبلاگ علمی، علم وبلاگ" با حضور دکتر "نعمت الله فاضلی" اولین پژوهشگر علم وبلاگ نویسی در ایران، 6 شهریور [امروز] در دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.

ما بايد با سکوت مبارزه کنيم / ايلزه شيمپف هرکن

من اصطلاح " احيای انسانيت" در وجود کسانی‌که مرتکب نقض حقوق‌ بشر شده‌اند را بسيار بيش‌تر از واژه "آشتی" می‌پسندم.

مرد عمل / مهرداد شیبانی

مجلسی که عضو تازه سرشناس شده‌اش، یعنی عماد افروغ از انتخاب دخترنمونه با شاخص‌های کیفی می‌گوید و می‌خواهد که تریبون نماز جمعه در اختیارروشنفکران قرارگیرد.

فيلترينگ سولوژن / ضد خاطرات

این‌جا رو برای چی دیگه!!!
لینکِ رها از فیلتر: [+

آشنایی با نزار قبانی / هزار و یک روزنه

عشق تناسخی! / کلاغ سیاه

حافظه / شعری از عباس معروفی

راه صمد راه ماست / لندنی

در سال 1318 در يكی از محله‌های تبريز كودكی به دنيا آمد كه چون هزاران كودك ديگر با اولين قيافه‌‌ای كه آشنا شد فقر بود كه توی اتاق محقرشان كنار پدر و مادرش چمباتمه زده بود. نام كودك را صمد گذاشتند و...

Powered by Blogger